Palóc mintás vőfélyszalagok

2017.08.16

Ezt a munkámat egy kedves diósjenői család kérésére készítettem. Diósjenő Pest megyei palóc település, így egyértelmű volt, hogy a palóc mintákból válogatunk. Mivel a felmenők északabbról valók voltak, így Nógrád, Ipolyság jött számításba.



A vendégváró áldás (osztó) szalag, többnyire a bejárattal szemben, ahol az ifjú pár foglal helyet, többnyire a fejük felett helyezik el, láthatóvá téve, hogy a békességnek és a szeretetnek van itt az ideje és helye.

Mindegyik szalagra felkerült a Napforgó . A vőfélybotra kerülő szalagoknál fölül, a vendégváró áldás szalagnál alul.

Az áldás szalagra egy madaras életfát hímeztem felülre a minta Nógrádsipekről való, majd alatta egy sormintából kiragadott tulipánt. Az egyik legrégebbi minta ez, Az eredeti minta a Palóc Múzeumban van, egy 1910-ben készült női ing kézelőjén látható.

A kereten legfölül, tulipán sor van, aminek a mintáját egy ballagó tarisznya (szeretet batyu) hímzéséból hoztam át - Érsekvadkertről.

A vőfélybotra hímzett 4 szalag közül, a jobb oldali a nagyszülőké, bal oldalon és alatta az örömszülőké, a napsárgával hímzett pedig az ifjú páré. A szalagokon lent, a mintarészletek Őrhalomról valók.

Készült szalag még a keresztszülőknek is, arról sajnos itt nem készült fotó.

Hogy a hímzésminták miről beszélnek? Szeretetről, szerelemről, bőséges gyermekáldásról, bőségrő, a Teremtő áldásáról, kinek-kinek hite szerint.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el